Konkurs "...iż Polacy nie gęsi"

• Published in Konkursy

16 listopada 2023 r. o godz. 9:40 w ramach Dnia Patrioty XXI wieku przeprowadzony został Konkurs przyrodniczo-językowy „...iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają…” - nazwy zwierząt zagrożonych wyginięciem w języku polskim.

W konkursie wzięło udział 13 przedstawicieli wszystkich klas technikum i szkoły branżowej Io..Pod czujnym okiem jury w osobach pani Urszuli Woźnik-Batko, pani Edyty Kęsek i księdza Macieja Kłosa zmierzyli się oni z niełatwymi zadaniami sprawdzającymi wiedzę na temat ginących gatunków zwierząt kręgowych występujących w Polsce, wymienionych w „Polskiej czerwonej księdze zwierząt”. A ponieważ konkurs organizowany był w ramach Dnia Patrioty, kiedy to skupiamy się na wszystkim tym, co składa się na naszą tożsamość narodową, pytania dotyczyły przede wszystkim nazw tych zwierząt: zapisu, budowy słowotwórczej, etymologii (pochodzenie), bo przecież język, to jedna z najważniejszych wartości narodowych.

Czy prawdopodobnie zanikły już w Polsce gatunek to nur czarnoszyi, czarnonogi, czy czarnodzioby? A krytycznie zagrożona rybitwa jest popielata, szara, czy beżowa? Jaka litera, „ó” czy „u” znajduje się w nazwie narażonych na wyginięcie kulika wielkiego i minoga rzecznego? Na takie pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy. Ostatecznie miejsca na podium zajęli: I – Kacper Kruczek z klasy III tmm, II – Kacper Kiebzak z klasy II tum i III – Dominik Rakowski z klasy IV tmh. Zwycięzcom gratulujemy!

2023 11 16 konkurs 1  2023 11 16 konkurs 2 2023 11 16 konkurs 3  2023 11 16 konkurs 4  2023 11 16 konkurs 6 2023 11 16 konkurs 5 2023 11 16 konkurs 7 2023 11 16 konkurs 8