Konkursy

Szkolny Tydzień Zdrowia 2019

  • Urszula Woźnik-Batko
  • Published in Konkursy

Szkolny tydzień zdrowia - choroby cywilizacyjne.

            W dniach od 27 do 31 maja bieżącego roku obchodzimy w naszej szkole szkolny tydzień zdrowia, który w tym roku przebiega pod hasłem „Uwaga cywilizacja''. Chcemy zwrócić szczególną uwagę na choroby, które są zagrożeniem dla rozwiniętych społeczeństw - nazywamy je chorobami cywilizacyjnymi.

            Do chorób cywilizacyjnych zaliczamy przede wszystkim: choroby nowotworowe, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, alergię, cukrzycę, nadwagę i otyłość, zaburzenia i choroby psychiczne. Wspólną cechą tych chorób jest to, że wszystkie one wiążą się z intensywnym rozwojem cywilizacji i stanowią  niepożądany skutek tego rozwoju. Przyczynami pośrednimi tych chorób są: duże uprzemysłowienie, nadmierne zanieczyszczenie środowiska, mechanizacja, stosowanie środków chemicznych w rolnictwie, większy poziom hałasu i napromieniowania. Czynniki te pociągają za sobą   takie niepożądane zjawiska jak: brak ruchu i siedzący tryb życia, szybkie tempo życia i duża podatność na stres, niezdrowe, przetworzone pożywienie, stosowanie różnego rodzaju używek, brak należytego odpoczynku.

            Młodym ludziom często wydaje się, że problemy zdrowotne ich nie dotyczą, że są to głównie sprawy ludzi starszych, jednak badania wyraźnie pokazują, że na stan swojego zdrowia ,,pracujemy już od najmłodszych lat” , a problemy, które pojawią się w wieku dorosłym czy dojrzałym, często są związane z nieodpowiednim stylem życia i negatywnymi nawykami zdrowotnymi kształtowanymi już od dzieciństwa. Jak podają specjaliści mamy około  50 procent wpływu na to, czy zachorujemy na którąś z chorób cywilizacyjnych, zależy to głównie od naszego stylu życia,  a pozostałe 50 procent to wpływ środowiska, genetyki lub innych czynników. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że choroby cywilizacyjne dotyczą nie tylko ludzi w wieku dojrzałym lub starszym, ale dotykają też coraz większej grupy dzieci i młodzieży. Wiek związany z zapadaniem na poważne choroby ciągle się obniża, gwałtownie rośnie grupa dzieci i młodzieży
z problemem nadwagi i otyłości, cukrzycą, alergiami, nadciśnieniem, u bardzo młodych osób zdarzają się zawały serca i udary mózgu, zwiększa się liczba młodych ludzi cierpiących z powodu problemów i chorób psychicznych.

            Jeśli chcecie zadbać o swoje obecne i przyszłe zdrowie, pamiętajcie, że zasady zdrowego stylu życia musicie wdrożyć od zaraz, nie czekając, aż pojawią się problemy zdrowotne. Jak to zrobić? Pamiętajcie o kilku prostych wskazówkach opisanych poniżej.

  • Jedną z najczęstszych przyczyn współczesnych chorób społecznych są złe nawyki żywieniowe
    i nieodpowiedni do potrzeb i możliwości organizmu jadłospis – nieregularne, spożywane w pośpiechu, często zbyt obfite posiłki, żywność bogata w cukry proste, tłuszcze zwierzęce oraz dodatki chemiczne, a uboga
    w witaminy, minerały czy błonnik. Taka dieta prowadzi do nadmiaru cholesterolu, zaburzeń pracy trzustki, dolegliwości ze strony układu pokarmowego, otyłości lub nadwagi i przedwczesnego starzenia się. Wielu schorzeniom można zapobiec, spożywając 4–5 niewielkich posiłków dziennie, jedząc dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych oraz zasobnych w tłuszcze nienasycone, pijąc 1,5–2 litry wody dziennie.  Pamiętajmy , aby nie przesadzać ze spożywaniem fast-foodów, spożywać jak najmniej żywności przetworzonej chemicznie, ograniczyć cukier  i sól w pożywieniu oraz używki.
  • Kolejną zasadą jaką powinniśmy bezwzględnie stosować, aby być zdrowi jest wprowadzanie do swojego trybu życia  aktywności  fizycznej. Współcześnie większość osób  przemieszcza się głównie samochodami lub innymi środkami komunikacji, spędza wiele godzin przy komputerze, prowadzi siedzący tryb życia, nie znajduje czasu na rekreację. Brak ruchu stanowi jedną z głównych przyczyn otyłości oraz prowadzi do innych schorzeń takich jak cukrzyca, nadciśnienie, zawały serca i choroby układu krążenia.  Sposobem ich uniknięcia jest systematyczna  aktywność fizyczna, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Pozwala ona nie tylko na zachowanie dobrej kondycji ciała, ale też wpływa korzystnie na samopoczucie psychiczne, zapobiega powstawaniu chorób serca, cukrzycy, nadciśnieniu, pozwala skuteczne łagodzić skutki stresu,
    a nawet jest jednym z czynników zapobiegającym chorobom nowotworowym.
  • Jedną z najważniejszych zasad profilaktyki zdrowotnej jest unikanie palenia papierosów, picia alkoholu lub sięgania po inne środki psychoaktywne. Są to główne czynniki ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych, obniżają one ogólną odporność  organizmu, wywołują wiele chorób nowotworowych, chorób serca i krążenia, przyczyniają  się do wystąpienia chorób zagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu człowieka.
  • Jeśli chcemy być zdrowi musimy także dbać o nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne, unikać stresu, a jeśli to nie jest możliwe, łagodzić jego skutki poprzez znalezienie właściwego dla siebie sposobu np. aktywność fizyczna, relaksująca muzyka, rozmowa z przyjaciółmi, realizowanie swoich zainteresowań itp. Musimy tez pamiętać o odpowiedniej liczbie godzin snu oraz skutecznym odpoczynku. Starajmy się unikać negatywnych emocji, które destrukcyjnie oddziałują nie tylko na psychikę, prowadząc często do schorzeń psychicznych, ale też powodują zaburzenia fizyczne.

Pamiętajmy, że nasze zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych i naszego stylu życia.

Kontakt

Rekrutacja

Życie szkoły