Rusz się po zdrowie

• Published in Konkursy

Rusz się po zdrowie – to temat przewodni XI edycji Tygodnia Zdrowia, który jak co roku odbędzie się w naszej szkole. Od poniedziałku 19 marca 2018r. poruszane będą w naszej szkole tematy związane z ochroną zdrowia człowieka. Tym razem zajmiemy się głównie tym, jak aktywność ruchowa wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dowiemy się, dlaczego nie warto za dużo czasu spędzać na kanapie, przed telewizorem, komputerem czy nad smartfonem. Jak co roku przeprowadzone zostaną programy profilaktyczne, pogadanki w trakcie lekcji wychowawczych, na biologii, edb czy wf-ie oraz ankiety sprawdzające wiedzę uczniów na temat własnego zdrowia. Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w konkursach związanych z naszą akcją. Będą to Konkurs Wiedzy o Zdrowiu i Konkurs plakatowy.

Konkurs Wiedzy o Zdrowiu Konkurs Wiedzy o Zdrowiu będzie miał charakter testu. Wymagana wiedza nie będzie wiedzą specjalistyczną ale taką jaką powinien posiadać każdy człowiek, któremu zależy na własnym zdrowiu. Konkurs odbędzie się w środę 21. 03. Zgłoszenia kandydatów do poniedziałku 19. 03. do p. Katarzyny Makuch

ZAGADNIENIA NA KONKURS WIEDZY O ZDROWIU

• pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka
  • zagrożenia związane z nieprawidłowym podejściem do aktywności fizycznej – doping, urazy itp
  • skutki braku ruchu
  • schorzenia układu mięśniowego, kostnego i nerwowego
  • przyczyny i objawy oraz profilaktyka współczesnych chorób cywilizacyjnych: nowotwory, choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie, udary), cukrzyca i schorzenia układu ruchu
  • higieniczny tryb życia (aktywność fizyczna, prawidłowe żywienie, unikanie substancji szkodliwych)
  • budowa i funkcjonowanie układu mięśniowego, szkieletowego i nerwowego człowieka
  • zasady prawidłowego żywienia a aktywność fizyczna (piramida żywienia)
  • rola wody w organiźmie

Konkurs plakatowy „RUSZ SIĘ PO ZDROWIE”

Plakaty można przygotować indywidualnie lub dwójkami. Plakat powinien przedstawiać pozytywny wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka, negatywny wpływ braku takiej aktywności lub odniesienie do profilaktyki uzależnień związane z podejmowaniem aktywności fizycznej. Technika prac dowolna. Wielkość plakatu A3 – A2. Oceniana będzie pomysłowość, zwłaszcza fakt czy praca rzuca się w oczy, wartość merytoryczna oraz estetyka wykonania. Ostateczny termin oddania prac to środa 21. 03. Gotowe plakaty należy oddawać do p. Katarzyny Makuch lub p. Agaty Kęsek-Olesek.