Dzień Patrioty 2020

W poniedziałek 16 listopada 2020 r. odbyła się kolejna edycja Dnia Patrioty/ki XXI wieku Z oczywistych względów dzień ten nie mógł mieć takiego charakteru, jak w latach ubiegłych, jednak by podtrzymać tradycję, postanowiliśmy połączyć elementy wychowania patriotycznego z zabawą. Wszyscy nauczyciele i uczniowie mogli wziąć udział w dwóch quizach: pierwszy sprawdzał wiedzą o naszej Ojczyźnie, drugi zaś skupił się wokół sylwetek wybitnych Polaków.

Quizy zostały przeprowadzone na platformie Teams w czasie długich przerw. W rywalizacji wzięło udział 21 śmiałków i poszło im całkiem nieźle.
W pierwszej części aż trzy osoby uzyskały komplet punktów: Filip Światłoń z klasy II tmm oraz panie Anna Kilian i Barbara Bobeł. Ku zdziwieniu organizatorów najtrudniejsze okazało się pytanie o wymiary polskiej flagi, tylko 24% respondentów udzieliło poprawnej odpowiedzi. Ponad połowa uczestników miała także problem z wybraniem państwa, z którym nasza granica jest najwyższa oraz miasta, które nigdy nie było stolica Polski.
W drugim quizie także wyniki były zaskakujące, z pytaniami o sportowców i artystów wszyscy radzili sobie całkiem nieźle, ale wbrew powszechnemu mniemaniu, że Polacy świetnie znają literaturę - to właśnie te pytania okazały się trudne. Niespełna jedna trzecia uczestników potrafiła wskazać laureatów literackiej nagrody Nobla, czy gatunki literackie, w których tworzył Jan Kochanowski. Jednak prawie wszyscy wiedzieli, że  założycielem wydawnictwa Éditions du Dialogue był sułkowiczanin, ksiądz Józef Sadzik.
I tutaj znowu bezkonkurencyjne okazały się pani A.Kilian i B.Bobeł, ale tym razem wśród uczniów najwięcej punktów zdobyły Gabrysia Bochenek i Ania Kuchta z klasy III TGM. I ostatecznie ta kobieca czwórka zwyciężyła w naszej patriotycznej rywalizacji.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że bez względu na wynik, wszyscy uczestnicy dobrze się bawili i przy okazji czegoś się nauczyli.