I etap projektu "Polonia Libre - droga do wolności"

26 września 2018 r. w naszej szkole odbył się I etap projektu "Polonia Libre - droga do wolności". 22 osobowa grupa młodzieży z klas III TGM, III TUM i IV TGH wzięła udział w wykładzie prowadzonym przez Pawła Nowaka.
Podczas wykładu uczniowie dokonali wspólnej refleksji nad historycznymi i społecznymi uwarunkowaniami utraty oraz późniejszego odzyskania przez Polskę niepodległości. Młodzież dowiedziała się jak wyglądał język debaty publicznej w 1918 roku, a także jakie były najważniejsze założenia rozwiązań ustrojowych wprowadzanych u progu niepodległości. opiekun projektu: Anna Kilian.

Projekt edukacyjny „Polonia Libre – droga do wolności”. Uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym „Polonia Libre – droga do wolności” . Projekt prowadzi Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II z siedzibą w Krakowie. Projekt jest organizowany w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
I spotkanie: Wykład – wrzesień/październik Interaktywny wykład pokazujący realia roku 1918 i wprowadzający uczniów w projekt trwa do 4h lekcyjnych.
II spotkanie: Warsztat – wrzesień/październik Warsztat prowadzony przez 2 osobowy zespół „Mistrzów gry” jest grą symulującą realia społecznopolityczne roku 1918 lub 2018 (w zależności od scenariusza). Uczniowie wcielają się w postacie z epoki, formują koalicje, organizują wiece i starają się zdobyć jak największe poparcie by dostać się do Sejmu Ustawodawczego. Warsztat trwa do 6h lekcyjnych.
III spotkanie: Sejm Ustawodawczy – 27 października Z każdej klasy, w której odbył się Warsztat, czterech uczniów którzy uzyskali największe poparcie bierze udział w obradach Sejmu Ustawodawczego. Obrady będą trwały do 8 h (z przerwą obiadową). Podczas których posłowie będą musieli uchwalić małą konstytucję oraz deklarację niepodległości.
IV spotkanie: FINAŁ – 7 listopada KINO KIJÓW Finał odbywający się w Kinie Kijów przeznaczony jest dla uczniów wszystkich klas biorących udział w projekcie. Finałem będą symboliczne obrady Zgromadzenia Narodowego na którym posłowie Sejmu Ustawodawczego będą prezentować Uchwalone przez siebie Małe Konstytucje. Podczas Finału odbędzie się ponadto wykład IPN oraz seans filmowy wraz z poczęstunkiem!