Imprezy szkolne

Świętujemy razem (11.11.2020)

Świętujemy razem 102 rocznicę odzyskania niepodległości - uczniowie i nauczyciele ZSZiO w Sułkowicach!

Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących                     w Sułkowicach. Ten dzień przypomina nam, że  po 123 latach zaborów –                       niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek                         i Polaków – nasz kraj odzyskał  wolność i suwerenność.

W tym roku, ze względu na zaistniałą sytuację nasze świętowanie                                   przybrało nieco inny kształt. We wtorek, 10 listopada o godz. 11:11 wzięliśmy udział w kolejnej edycji, akcji MEN „Szkoła do hymnu” uczniowie                                       i nauczyciele wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” on-line,                                za pomocą komunikatorów wykorzystywanych do nauki zdalnej.                                                                                                          Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Polski uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli, przygotowali również prezentacje multimedialne, które dołączone zostały do zbiorów biblioteki i będzie je można wykorzystać                       na lekcjach. Biblioteka szkolna zaproponowała również do przeczytania szereg interesujących pozycji książkowych, dotyczących tego okresu i zaprasza                             do wypożyczania  prezentowanych w bibliotece zbiorów.

Wierzymy, że wspólne świętowanie było zachętą dla nas wszystkich                                    do wzmocnienia poczucia wspólnoty obywatelskiej, budowania świadomości narodowej i postaw patriotycznych wśród naszej szkolnej społeczności.

Pamiętajmy!

"...Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .                              Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle o nią walczyć...”. Jana Pawła II

Należy pamiętać, że odzyskanie niepodległości było wynikiem walki                                  wielu pokoleń Polaków. To im zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej i możliwość pielęgnowania polskich tradycji.

Obchodząc 11 listopada, wyrażamy swój szacunek dla tych wielkich,                           często bezimiennych bohaterów, jest to nasz hołd składany w postaci pamięci czasu minionego. To święto, skłania nas do refleksji nad wartością wolności

i niepodległości. Dziś ojczyzna oczekuje od nas tego, co najważniejsze – pamięci o jej wielkich synach i miłości do ziemi ojczystej.                                                                            My młodzi Polacy i uczniowie szkoły żyjący w wolnym kraju celebrujemy                              nasz patriotyzm poprzez śpiew, kultywowanie tradycji i historii naszego kraju oraz żywą pamięć o tych, którzy oddali najcenniejszy skarb – życie - w obronie wolności.

„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.”   Józef Piłsudski

Wspominając historię, patrzmy jednak w przyszłość z nadzieją i optymizmem, gdyż jak brzmią słowa znanej piosenki Marka Grechuty:                                                      "ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy (…)”.                                                                                 Szanujmy więc pamięć o przodkach, cieszmy się wolną Polską                                         i twórzmy nową, spokojną historię.

Zachęcamy również do odwiedzenia stron, na których znajdziecie ciekawe linki do prezentacji i animacji związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.