100 lat Niepodległej

We krwi skąpana

Kolejne spotkanie rozpoczęła projekcja filmu Tomasza Bagińskiego „Animowana historia Polski”, który pokazał, że nasza ojczyzna wielokrotnie była „we krwi skąpana”, Polacy nie raz musieli stawać do walki w obronie kraju. Ponieważ nasze spotkanie miało miejsce na początku września, postanowiliśmy skupić się na roku 1939, czyli na jednym z najdramatyczniejszych momentów w naszej historii.

PARP: Animowana "Historia Polski"

„Dziś rano o godzinie 5.40 oddziały niemieckie przekroczyły granice Polski, łamiąc układ o nieagresji. Zbombardowano szereg miast” – takie słowa usłyszeli Polacy 1 września 1939 roku.

Jednak wojna to nie jest tylko coś, o czym musimy uczyć się na lekcjach historii, by otrzymać dobrą ocenę, coś odległego i obcego, ale to integralna część dziejów naszego narodu, to doświadczenie, które powinno kształtować naszą tożsamość narodową, to część losów naszych bliskich, naszych babć, dziadków, sąsiadów, mieszkańców Sułkowic i najbliższej okolicy, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Postanowiliśmy wczuć się w ich sytuację, spojrzeć na wielką historię z perspektywy zwykłego człowieka. W tym celu przywołaliśmy wspomnienia z pierwszych dni września ludzi, którzy byli wtedy młodzi.