100 lat Niepodległej

Drugi apel w 100 – lecia odzyskania niepodległości

• Maciej Betlej

Temat drugiego apelu, przygotowanego w ramach przygotowań do uroczystości 100 – lecia odzyskania niepodległości brzmiał: „To jest moja Matka, ta Ojczyzna”. Występ przygotowali uczniowie klas trzecich technikum i szkoły branżowej wraz z wychowawcami. W rolę prowadzących wcielili się: przewodnicząca szkoły – Aneta Garbień oraz Bartłomiej Pyda, którzy wraz z grupą swych klasowych kolegów zaprezentowali wiersze, piosenki i dialogi nawiązujące do historii naszego kraju.

Utworem rozpoczynającym apel był Polonez A-dur Fryderyka Chopina, po nim uczniowie recytowali wybrane fragmenty wierszy najwybitniejszych twórców literatury polskiej, m.in. J. Kochanowskiego, I. Krasickiego, A. Mickiewicza, C.K. Norwida, Cz. Miłosza i W. Szymborskiej. Czczenie oraz szanowanie ojczyzny, czyli matki wszystkich obywateli, jest nakazem bożym. Św. Jan Paweł II wypowiedział podczas jednej z pielgrzymek do naszej ojczyzny takie słowa: „Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej”. Na zakończenie odtworzona została projekcja multimedialna z utworem „Polska Duma – Rota”, po której dyrektor podziękował organizatorom za przygotowanie apelu oraz przekazał przewodniczącym klas pamiątkowe albumy o symbolach narodowych. Na zakończenie Konrad Pieczara oraz Adrian Gibas uświetnili akademię, prezentując występ przygotowany na egzamin końcowy w szkole muzycznej (były to melodie grane na na marimbie i wibrafonie).