Kontakt

Regulamin 2025/2026

  • Urszula Woźnik-Batko

REGULAMIN REKRUTACJI
W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH W SUŁKOWICACH
NA ROK  SZKOLNY  2025/2026

§ 1
PODSTAWA PRAWNA

  1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późniejszymi zmianami).
  2. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek (Dz. U. z 2022 r. poz. 2431).
  3. Zarządzenie NR 7/25 Małopolskiego Kuratora Oświaty z dnia 29 stycznia 2025 r. w sprawie terminów przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego, w tym terminów składania dokumentów do publicznych szkół podstawowych dla dorosłych, klas I publicznych szkół ponadpodstawowych, klas wstępnych, o których mowa w art.25 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe oraz na semestr pierwszy klas I publicznych branżowych szkół II stopnia i publicznych szkół policealnych na terenie województwa małopolskiego na rok szkolny 2025/2026.
  4. Statut Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach

§ 2
PLANOWANE TYPY SZKÓŁ DLA MŁODZIEŻY

Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach  organizuje przyjęcia do klas pierwszych na rok szkolny 2025/2026 w następujących typach szkół i zawodach:

1. TECHNIKUM IM. KAROLA WOJTYŁY w zawodach:

A) TECHNIK CHŁODNICTWA I KLIMATYZACJI - NOWY ZAWÓD!
kwalifikacje:
ELE.03. - wykonywanie robót związanych z montażem instalacji i urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła
ELE.04. - eksploatacja i organizacja robót związanych z montażem instalacji urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych oraz pomp ciepła

B) TECHNIK URZĄDZEŃ I SYSTEMÓW ENERGETYKI ODNAWIALNEJ
kwalifikacje:
ELE.10. - montaż i uruchamianie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
ELE.11. - eksploatacja urządzeń i systemów energetyki odnawialnej

C) TECHNIK MECHATRONIK
kwalifikacje:
ELM.03. - montaż i uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
ELM.06. - eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych

D) TECHNIK MECHANIK - obrabiarki CNC
kwalifikacje:
MEC.05. - użytkowanie obrabiarek skrawających
MEC.09. - organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń

E) TECHNIK ŻYWIENIA I USŁUG GASTRONOMICZNYCH
kwalifikacje:
HGT.02. - przygotowanie i wydawanie dań
HGT.12. - organizacja żywienia i usług gastronomicznych

F) TECHNIK HANDLOWIEC
kwalifikacje:
HAN.01. - prowadzenie sprzedaży
HAN.02. - prowadzenie działań handlowych

Języki obce nauczane w technikum: j. angielski, j. niemiecki
Przedmiot rozszerzony w technikum: matematyka

2. BRANŻOWA SZKOŁA I STOPNIA DLA MŁODOCIANYCH PRACOWNIKÓW w zawodach:
mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, stolarz, kucharz, piekarz, cukiernik, fryzjer, sprzedawca, murarz-tynkarz i inne.

W wyżej wymienionych zawodach w Branżowej Szkole I Stopnia praktyczna nauka zawodu odbywa się wyłącznie na podstawie umowy zawartej z pracodawcami. Dla tych zawodów szkoła zapewnia realizację przedmiotów ogólnokształcących, natomiast przedmioty zawodowe teoretyczne realizowane są w formie turnusów  w Centrach Kształcenia Zawodowego (cztery tygodnie w każdym roku nauki). Szkoła nie zapewnia zajęć praktycznych dla kandydatów do Branżowej Szkoły I Stopnia.

Język obcy nauczany w Branżowej Szkole I Stopnia: j. angielski lub j. niemiecki

§ 3
WARUNKI PRZYJĘĆ DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

  1. Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez Dyrektora szkoły.
  2. Podstawą przyjęcia do szkoły jest lista rankingowa. Kryteria przyjęć uwzględniają łącznie:
    - wyniki egzaminu ósmoklasisty,
    - punkty uzyskane za oceny z zajęć edukacyjnych na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej
    - punkty uzyskane za inne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.
  3. Oceny na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej przeliczane są na punkty w następujący sposób:
    - za ocenę celującą - 18 pkt.;
    - za ocenę bardzo dobrą - 17 pkt.;
    - za ocenę dobrą - 14 pkt.;
    - za ocenę dostateczną - 8 pkt.;
    - za ocenę dopuszczającą – 2 pkt.
  4. Punktacji podlegają oceny końcowe z zajęć edukacyjnych na świadectwie ukończenia szkoły z następujących przedmiotów:
    W technikum we wszystkich zawodach:
    - j. polski, matematyka, j. angielski, informatyka
    W Branżowej Szkole I Stopnia we wszystkich zawodach:
    - j. polski, matematyka, j. angielski, informatyka
  5. Za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej z wyróżnieniem przyznaje się 7 punktów.
  6. Dodatkowe punkty możliwe do uzyskania za udział w zawodach wiedzy, artystycznych i sportowych przyznaje się zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.
  7. Za osiągnięcia w zakresie aktywności społecznej uwzględnione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej przyznaje się 3 punkty.
  8. Kandydatom do szkół ponadpodstawowych zwolnionym z egzaminu ósmoklasisty przelicza się oceny na punkty zgodnie z § 8.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół i placówek.
  9. Kandydaci do danej klasy przyjmowani będą według najwyższej punktacji aż do wyczerpania miejsc.
  10. W przypadku równej liczby punktów uzyskanych w pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego, pierwszeństwo w przyjęciu mają kandydaci z problemami zdrowotnymi, ograniczającymi możliwość wyboru kierunku kształcenia, potwierdzonymi opinią Publicznej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.
  11. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w drugim etapie rekrutacji, brane będą pod uwagę następujące kryteria: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.
  12. Kandydat może złożyć wniosek o przyjęcie do nie więcej niż trzech szkół, we wniosku określa się kolejność wybranych szkół od najbardziej do najmniej preferowanych.

§ 4
WYMAGANE DOKUMENTY:

  1. Pisemny wniosek o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej złożony do Dyrektora szkoły (wydrukowany z systemu elektronicznego).
  2. Dwie fotografie.
  3. Zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu wystawione przez lekarza uprawionego do badań profilaktycznych (obowiązuje kandydatów do technikum i branżowej szkoły I stopnia) oraz orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami (w przypadku kandydatów do Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych
  4. Potwierdzone kopie świadectwa i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (w pierwszym etapie rekrutacji).
  5. Oryginały: świadectwa ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (w dalszym postępowaniu rekrutacyjnym).
  6. Zaświadczenia o uzyskaniu tytułu laureata lub finalisty konkursów wymienionych w decyzji Kuratora.
  7. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane przez Publiczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, w tym Publiczną Poradnię Specjalistyczną (dotyczy kandydatów z niepełnosprawnością).
  8. W celu udokumentowania dodatkowych kryteriów branych pod uwagę podczas rekrutacji rodzic ma obowiązek dostarczyć następujące dokumenty:
    a) oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata,
    b) orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności
    c) prawomocny wyrok sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu żadnego dziecka wspólnie z jego rodzicem,
    d) dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą

§ 5
TERMINY REKRUTACJI:

  1. Od 12 maja do 9 lipca 2025 r. - złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły.
  2. Od 12 maja do 16 lipca 2025 r. - wydanie kandydatowi skierowania na badania lekarskie (medycyna pracy) w przypadku złożenia przez niego wniosku rekrutacyjnego do szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe (szkoła pierwszego wyboru).
  3. Od 27 czerwca do 9 lipca 2025 r. - uzupełnienie wniosku o przyjęcie do szkoły o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.
  4. Do 14 lipca 2025 r.- weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły, w tym weryfikacja spełniania przez kandydatów warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym lub postępowaniu uzupełniającym. Weryfikacja przez komisję rekrutacyjną potwierdzonych przez wójta lub burmistrza okoliczności zawartych w tych oświadczeniach.
  5. 16 lipca 2025 r. do godz. 12:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
  6. Od 16 lipca do 18 lipca 2025 r. do godz.15:00 - potwierdzanie woli podjęcia nauki w szkole poprzez dostarczenie:
    - oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej o ile nie został wcześniej złożony
    - oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty o ile nie został wcześniej złożony
    - zaświadczenia lekarskiego zawierającego orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu
    - orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami  (w przypadku kandydatów do Branżowej Szkoły I Stopnia w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych)
  7. 21 lipca 2025 r. do godz.12:00 - podanie do publicznej wiadomości przez komisję rekrutacyjną list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych
  8. 22 lipca 2025 r. - poinformowanie Małopolskiego Kuratora Oświaty przez dyrektora szkoły o liczbie wolnych miejsc w poszczególnych oddziałach.
  9. Od 22 lipca do 5 sierpnia 2025 r. - rekrutacja uzupełniająca

§ 6
WARUNKI PRZYJĘĆ DO LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO DLA DOROSŁYCH:

  1. Nauka w Liceum Ogólnokształcącym dla dorosłych odbywa się w systemie zaocznym.
  2. Do szkoły może być przyjęty kandydat, który ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową lub Branżową Szkołę I Stopnia
  3. Kandydat, który ukończył Zasadniczą Szkołę Zawodową lub Branżową Szkołę I Stopnia zostaje przyjęty do klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych - w tym przypadku kształcenie trwa trzy lata.
  4. Terminy rekrutacji:
    a) do 24 lipca 2025 r.- złożenie wniosku o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami.
    b) do 30 lipca 2025 r. - weryfikacja złożonych wniosków i dokumentów.
    c) 31 lipca 2025 r. do godz.12:00 - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych.
    d) do 5 sierpnia 2025 r. - potwierdzanie woli podjęcia nauki poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia Zasadniczej Szkoły Zawodowej lub Branżowej Szkoły I Stopnia.
    e) 6 sierpnia 2025 r. godz. 12:00 - podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych do szkoły.
    f) od 13 sierpnia do 25 sierpnia 2025 r. - rekrutacja uzupełniająca.
  5. Dokumenty przyjmowane będą w sekretariacie szkoły codziennie w godz. 8:00-15:00.
    Wymagane dokumenty:
    - podanie
    - dwie fotografie
    - świadectwo ukończenia szkoły stanowiącej podbudowę programową - tj. Zasadniczej Szkoły Zawodowej lub Branżowej Szkoły I Stopnia

§ 7
PROCEDURA ODWOŁAWCZA, POSTANOWIENIA KOŃCOWE

  1. Rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły w terminie do 24 lipca 2025 r.
  2. Uzasadnienie sporządza się w terminie do 3 dni od daty złożenia wniosku.
  3. Rodzic kandydata lub kandydat pełnoletni może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej, w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia.
  4. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 3 dni od dnia jego otrzymania. Od rozstrzygnięcia dyrektora można się odwołać do sądu administracyjnego.
  5. W przypadkach nieuregulowanych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy zawarte w dokumentach stanowiących podstawę prawną opracowania regulaminu.

Kontakt

Rekrutacja

Życie szkoły