Narodowe Czytanie w ZSZiO

12 września 2023 r. miała miejsce 12 edycja Narodowego Czytania, której współorganizatorem w Sułkowicach był ZSZiO. Już po raz drugi nasza szkoła zaangażowała się w przeprowadzenie tej akcji z Gminną Biblioteką Publiczną im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach.

W sobotni poranek liczne grono osób zgromadziło się o godz. 10.00 w Izbie Tradycji, która na ten dzień zamieniła się w XIX-wieczny dworek szlachecki. Swoją obecnością zaszczyciy nas panie dyrektor instytucji organizujących wydarzenie: pani Anna Łuczak i pani Małgorzata Dzidek. List prezydenta odczytał burmistrz Sułkowic, pan Artur Grabczyk. Na widowni zobaczyć można było przedstawicieli władz samorzadowych, dyrektorów i nauczycieli miejscowych szkół, instytucji i stowarzyszeń. Imprezę prowadzili Monika Widlarz i Damian Dzidek.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Podczas następnych edycji przeczytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo Vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, polskie nowele, Balladynę Juliusza Słowackiego, Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Na rok 2023 pan prezydent wybrał Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

Powieść „Nad Niemnem” jest bardzo długa. Zdecydowaliśmy, że podczas naszej imprezy odczytamy końcowe rozdziały pierwszego tomu. Naszej szkole przypadł fragment przedstawiający historię legendarnych założycieli rodu Bohatyrowiczóe - Jana i Cecylii.

Cieszymy się, że mogliśmy być współorganizatorami tak wspaniałego wydarzenia, w którym wzięła udział pani dyrektor Anna Łuczak wraz z nauczycielami: Barbarą Bobeł, ks. Maciejem Kłosem, Małgorzatą Sroką, Waldemarem Wolskim i Urszulą Woźnik-Batko.
Dziękujemy naszym uczniom: Oliwii Bargieł, Maksymilianowi Chodnikowi, Mieszkowi Czachorowi, Damianowi Dzidkowi, Mateuszowi Dzieży, Mateuszowi Mieleckiemu, Pawłowi Proficowi, Szymonowi Proszkowi, Juliannie Setli, Adrianowi Sroce, Maćkowi Zarzyckiemu i Maksymilianowi Ziembli, za godne reprezentowanie naszej Szkoły.

• Czytanie-1
  • Czytanie-10