Pedagog szkolny

Szkolny Tydzień Zdrowia 2020

Szkolny tydzień zdrowia pod hasłem  „ŻYJ ZGODNIE Z NATURĄ, ZALOGUJ SIĘ W REALU”.

W dniach od 10 -14 lutego 2020 r. obchodzimy w naszej szkole  SZKOLNY TYDZIEŃ ZDROWIA POD HASŁEM „ŻYJ ZGODNIE Z NATURĄ, ZALOGUJ SIĘ W REALU”.

W tym roku chcemy zwrócić waszą uwagę na znaczenie kontaktu z przyrodą i naturą dla stanu zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka.

- Badania naukowców i lekarzy bezsprzecznie dowodzą, że kontakt z naturą i przyrodą zapobiega występowaniu wielu groźnych chorób zwłaszcza tzw. cywilzacyjnych oraz pozwala leczyć lub łagodzić istniejące już choroby. Spędzanie czasu w  terenach zielonych lub mieszkanie w otoczeniu przyrody przynosi różnorodne zdrowotne korzyści. Obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, wystąpienia cukrzycy typu II, chorób  serca i układu krążenia oraz wydłuża sen i poprawia jego jakość. Jest także jednym z czynników zapobiegania  nowotworom. Ludzie żyjący blisko przyrody mają także niższe ciśnienie rozkurczowe, wolniejsze tętno i doświadczają mniejszego stresu. Badania dowodzą, że kontakt z  obszarami zielonymi znacząco obniża poziom kortyzolu czyli tzw. hormonu stresu, a co za tym idzie uspokaja, relaksuje i odpręża, pozwala odpocząć od nadmiaru bodźców i informacji.

- Ludzie żyjący blisko zieleni mają więcej okazji do uprawiania sportu i prowadzą bardziej aktywny tryb życia, przez co zapobiegają rozwojowi wielu chorób oraz poprawiają kondycję fizyczną i psychiczną swojego organizmu. Tereny zielone chronią też przed hałasem, a w czasie upałów pomagają odetchnąć w cieniu drzew.

- Oprócz tego, że kontakt z naturą zapobiega wielu chorobom, to także leczy lub łagodzi konkretne dolegliwości. Wiemy,  że  leśne drzewa i  rośliny zielone wytwarzają  różnorodne bakterie i substancje, które mają korzystny wpływ na system odpornościowy człowieka. Są to między innymi naturalne lecznicze olejki eteryczne,  udrażniające układ oddechowy. To właśnie na świeżym powietrzu nasz organizm przyswaja też odpowiednie dawki witaminy D, której niedobór jest prawdziwą cywilizacyjną plagą, a chroni ona przed rozwojem sezonowych infekcji czy alergii. Podczas spaceru po lesie czy parku poprawia się jakość pracy układu oddechowego, możemy oddychać świeżym powietrzem.

- Obcowanie z przyrodą ma  pozytywny wpływ na stan naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Relaksuje, pozwala pozbyć się zmęczenia umysłowego, stresu i redukuje poziom napięcia nerwowego. Ma  duże znaczenie w leczeniu zaburzeń i problemów psychicznych- pomaga łagodzić depresje, nerwice, pozwala uwolnić się od negatywnych myśli. 

- W dobie intensywnego rozwoju cywilizacji i urbanizacji zachęcamy do korzystania z dóbr natury i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, w kontakcie z terenami zielonymi, co z pewnością odczujemy w formie polepszenia stanu fizycznego
i psychicznego naszego organizmu.

Drugim tematem tegorocznego tygodnia zdrowia jest problem uzależnień od nowych technologii, a zwłaszcza od Internetu i telefonu. Przyświeca mu hasło ,,Zaloguj się w realu”

- Młodzi ludzie spędzają coraz więcej czasu korzystając z Internetu, nie rozstają się
z telefonem czy smartfonem. Zamiast spotykać się z przyjaciółmi i z nimi rozmawiać, przenoszą swoje życie do sieci.

Prawie wszyscy korzystamy z mediów społecznościowych. Ale dla niektórych osób nawet chwilowy brak dostępu do wiadomości może stanowić poważny problem – powodować nadmierną nerwowość, niepokój, a nawet prowadzić do depresji. Czasem rozwija się do tego stopnia, że potrzebna jest pomoc specjalisty. Nazywamy to zjawiskiem  FOMO - to rodzaj uzależnienia od czegoś, co daje nam złudne poczucie, iż jest się lepszym, piękniejszym, sprawniejszym. Osoby doświadczające takiego problemu z obawy przed wykluczeniem czują potrzebę bycia wciąż na bieżąco ze wszystkimi aktualnymi informacjami lub  wydarzeniami dotyczącymi prywatnego życia swoich znajomych pojawiających się w mediach społecznościowych.

 
Co może świadczyć o uzależnieniu od Internetu?

- Spędzasz w sieci ponad 3 godziny dziennie

- Jeśli ktoś próbuje ograniczać ci korzystanie z telefonu, Internetu – robisz się agresywny, wybuchowy

- Zaniedbujesz obowiązki szkolne, domowe, kosztem korzystania z sieci

- W twojej rodzinie istnieją konflikty z powodu nadużywania przez ciebie telefonu, twoje relacje z rodziną są coraz gorsze

- W każdej wolnej chwili zaglądasz do mediów społecznościowych, aby sprawdzić, co nowego się zadziało, czy ktoś wrzucił nowy post, zdjęcie, komentarz.

- Czujesz nieustającą potrzebę „lajkowania”, komentowania, udostępniania postów, aby pokazać innym, że jesteś aktywny

- Masz problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, np. zaburzenia snu, bóle głowy, kręgosłupa, poczucie zmęczenia, zaburzenia koncentracji, problemy związane z brakiem ruchu

- Zaniedbujesz bezpośrednie kontakty z kolegami, przyjaciółmi, izolujesz się od rówieśników i rodziny

 Korzystanie z mediów społecznościowych jest dziś tak mocno wpisane w nasze życie, że trudno się bez niego obyć. Pamiętajmy jednak, że to nie jest prawdziwy świat lecz wykreowany sztucznie, upiększony i nieprawdziwy. Porównywanie siebie do rzeczywistości z sieci powoduje kompleksy, a nawet problemy psychiczne.

Warto ograniczyć korzystanie z Internetu i rozglądnąć się wokół siebie, wylogować się
z sieci i wrócić do rzeczywistości wokół nas. Docenić przyjaciół i bezpośrednie kontakty
z nimi, spędzać więcej czasu na rozmowach z rodziną, poświecić czas na rozwój swoich zainteresowań i pasji,  na wykonywanie obowiązków domowych. Niezmiernie ważny
w ograniczaniu korzystania z   Internetu jest kontakt z przyrodą. Wyjdźmy na spacer,
na wycieczkę, uprawiajmy sporty. Cieszmy się realnym życiem wokół nas, bo inaczej stracimy coś cennego. Nauczmy się żyć w realu, doceniajmy to co mamy. Unikniemy w ten sposób problemów emocjonalnych, przeładowania naszego mózgu i psychiki zbędnymi informacjami, a nasze życie stanie się bogatsze i ciekawsze, a my sami poczujemy
się lepiej.

Agata Kęsek-Olesek

Kontakt

Rekrutacja

Życie szkoły