Konferencja nt. praktyk zawodowych
- Urszula Woźnik-Batko
W dniu 11 czerwca 2019 r. w Zespole Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach odbyła się konferencja upowszechniająca rezultaty projektu "Zagraniczna praktyka zawodowa rozwija umiejętności i zwiększa konkurencyjność na krajowym i europejskim rynku pracy".
W konferencji wzięło udział kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli ze szkół gminy Sułkowice oraz powiatu myślenickiego. Uczestnikami byli również uczniowie ZSZiO w Sułkowicach, którzy w latach kolejnych będą mieć możliwość udziału w podobnych projektach. Obecni także byli Burmistrz Gminy Sułkowice Artur Grabczyk oraz Członek Zarządu Powiatu Myślenickiego Krzysztof Trojan. W roku szkolnym 2018/2019 projekt realizowany był w Berlinie w Niemczech w terminie od 17 marca do 13 kwietnia.
Projekt pt. "Zagraniczna praktyka zawodowa rozwija umiejętności i zwiększa konkurencyjność na krajowym i europejskim rynku pracy" skierowany był do uczennic i uczniów trzecich klas technikum Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach w następujących zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechatronik, technik mechanik CNC.
Staż realizowany był w zagranicznych firmach, w ramach 4-tygodniowej praktyki zawodowej, wynikającej z programów nauczania w poszczególnych zawodach. Miejsce stażu to restauracje, fabryki i zakłady przemysłowe w Berlinie w Niemczech.
Partnerem pośredniczącym w organizacji był BERLINK ETN GmbH w Berlinie.
Celem projektu było:
- • zdobycie przez uczestników projektu doświadczenia zawodowego w międzynarodowym, wielokulturowym środowisku
- • nabycie umiejętności , podnoszących konkurencyjność uczestników na krajowym i europejskim rynku pracy
- • doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem niemieckim i angielskim
- • rozwijanie u uczniów kreatywności i mobilności, pozwalających na swobodne poruszanie się na współczesnym rynku pracy
- • rozwijanie umiejętności komunikacji interpersonalnej i pracy zespołowej
- • poszerzenie wiedzy na temat kultury i obyczajów Niemiec
Łącznie na praktykę wyjechało 25 uczniów i 2 opiekunów.
Poprzez realizację niniejszego projektu szkoła zrealizowała ( m. in. w trakcie przygotowania pedagogiczno-kulturowo-językowego oraz pobytu w Berlinie) cele dotyczące zapewnienie uczniom wszechstronnego rozwoju, wyposażanie ich wiedzę i umiejętności niezbędne do funkcjonowania na międzynarodowym, wielokulturowym rynku pracy. Praca w nowoczesnych zakładach pracy podniosła jakość kształcenia zawodowego. Codzienne używanie języka obcego podniosło umiejętności językowe uczniów i nauczycieli, którzy byli opiekunami. Dzięki temu realizowane były cele podniesienia jakości kształcenia oraz wspierania nauczycieli w rozwoju. Ponadto projekt pozwolił na doskonalenie zarządzania placówką poprzez "podpatrywanie" rozwiązań stosowanych przez instytucje partnerskie czy też narzędzi przez nich stosowanych. Równocześnie wdrożony został w naszych projektach wraz z partnerami zagranicznymi system ECVET, jako europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Dla nas i naszych uczniów istotne jest, że "system ten ma sprzyjać łatwiejszemu zdobywaniu kwalifikacji i w efekcie mobilności zawodowej oraz uczeniu sie przez całe życie". Staż zagraniczny był dla wielu uczestników okazją do pierwszego w ich życiu wyjazdu z domu na dłużej, pobytu, mieszkania, pracy w innych niż dotychczas warunkach oraz środowisku. Projekt umożliwił im udział w dodatkowych zajęciach, na których zetknęli się z innym niż "szkolny" język obcy, treningu kompetencji personalnych i społecznych, mogli dobrze przygotowani przez kilka tygodni przebywać w obcym dla nich środowisku, efektywnie wykorzystując ten czas w pracy, domu, poznając ciekawe miejsca oraz ludzi.
Udział w projekcie naszym uczniom umożliwił realizację potrzeb:
Rozwoju zawodowego:
- wzbogacenia w sposób praktyczny celów i treści kształcenia
- poprawy i doskonalenia umiejętności i kompetencji zawodowych,
- zastosowania nabytych umiejętności w praktyce,
Podniesienia kompetencji międzykulturowych i językowych:
- stosowania języka niemieckiego i angielskiego - w miejscu pracy i środowisku,
- wykształcenia poczucia przynależności do społeczności europejskiej,
- tolerancji i zrozumienia różnych środowisk kulturowych.
Rozwoju osobistego:
- odpowiedzialności i samodzielności w podejmowaniu decyzji,
- asertywności i zorganizowania, w nowych warunkach pracy i zamieszkania
- ciągłego doskonalenia zawodowego i nabywania nowych umiejętności, niezbędnych dla zapewnienia konkurencyjności i mobilności na rynku pracy.
Rozwój zawodowy, rozwój osobisty, kompetencje językowe i międzykulturowe sprawiły , że uczestnicy projektu czują sie "obywatelami Europy" i z powodzeniem będą mogli aplikować o atrakcyjne miejsca pracy lub podejmą dalsze kształcenie. Ich kreatywność i kompetencje zawodowe to otwarcie nowych działalności gospodarczych, a tym samym wzrost zatrudnienia i/lub samozatrudnienia. Na zakończenie projektu wszyscy uczestnicy uzyskali Certyfikaty ECVET oraz Europass Mobilność.
W trakcie konferencji beneficjenci projektu- uczniowie trzecich klas technikum zaprezentowali miejsca swoich praktyk, opowiedzieli o pracy w niemieckich zakładach pracy, mieszkaniu u rodzin niemieckich, ciekawych miejscach w Berlinie oraz o umiejętnościach których nabyli w trakcie przygotowania do wyjazdu oraz pobytu w Berlinie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy konferencji mogli spróbować przygotowanych przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych tradycyjnych niemieckich potraw: Currywurst mit Kartoffelsalat oraz Apfelstrudel.
Projekt realizowany w ramach programu Erasmus+. Wartość projektu - 64531 euro.