Rok szkolny 2013/2014 - praktyka w Londynie
- ZSZiO w Sułkowicach
W dniu 29 maja 2014r. w ZSZiO w Sułkowicach odbyła się konferencja upowszechniająca efekty projektu „Poznanie kultur i kuchni Wielkiej Brytanii”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na zasadach programu „Uczenie się przez całe życie” - LEONARDO DA VINCI. W konferencji wzięli udział pan Tomasz Suś - wicestarosta powiatu myślenickiego, pan Piotr Pułka – burmistrz gminy Sułkowice, oraz społeczność szkoły.
Projekt zakładał udział 20 uczniów ZSZiO kształcących się w zawodach technik hotelarstwa oraz technik organizacji usług gastronomicznych w praktykach zagranicznych w hotelach i restauracjach w Londynie. W ramach projektu odbyło się przygotowanie pedagogiczno-kulturowo-językowe uczniów. Stanowiły je warsztaty z zakresu psychologicznych aspektów pracy i pobytu w obcym środowisku, warsztaty dotyczące historii, kultury i życia codziennego Wielkiej Brytanii, savoir-vivre oraz intensywny kurs języka angielskiego. W sumie odbyło się ponad 60 godzin zajęć, dwukrotny (także w ramach przygotowania językowego oraz mentalnego) wyjazd na zajęcia do instytutu British Council w Krakowie, który jest jedną z najlepszych szkół języka angielskiego na świecie. Dla potrzeb projektu zakupione zostały również podręczniki do nauki j. angielskiego wraz z e-bookami i tablicą multimedialną. Uczestników projektu wyposażono także w odzież roboczą, tj. specjalne bluzy, kamizelki, dodatki oraz kieszonkowe.
Głównymi efektami praktyki jest podniesienie umiejętności zawodowych: w zakresie kompleksowej obsługi gościa hotelowego oraz przygotowania i podawania posiłków, doskonalenie umiejętności językowych w zakresie komunikowania się w pracy i życiu codziennym, pokonanie barier kulturowych i mentalnych, bycie tolerancyjnym wobec innych, akceptowanie różnorodności etnicznej i kulturowej, przełamanie strachu przed nieznanym, trening samodzielności, odpowiedzialności i umiejętności organizacyjnych.
Uczestnicy projektu zaprezentowali swoje miejsca praktyk, które znajdowały się w różnych dzielnicach Londynu, oraz opowiedzieli, czego się nauczyli podczas pracy w hotelach i restauracjach, co dał czterotygodniowy pobyt wśród różnych narodowościowo rodzin mieszkających w Anglii. Dowiedzieliśmy się też, że niektórzy z uczniów otrzymali propozycje pracy wakacyjnej w tych hotelach i restauracjach, w których odbywali praktyki.
Pan wicestarosta Tomasz Suś i pan dyrektor Waldemar Wolski wręczyli uczestnikom stażu certyfikaty potwierdzające nabyte umiejętności. W przygotowaniu jest jeszcze inny ważny certyfikat– EUROPAS MOBILNOŚĆ, który służy do potwierdzenia okresów nauki lub szkolenia w innym kraju europejskim w ramach wyjazdu zorganizowanego (określanych mianem europejskich ścieżek kształcenia). Dokument ten uczestnicy praktyk otrzymają po potwierdzeniu go przez Krajowe Centrum Europass.