„Między nauką a codziennością”

„Między nauką a codziennością” – to tytuł wykładu o promieniotwórczości, który w naszej szkole zaprezentował wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Profesor Marcin Stobiński odwiedził nas w dniu 8 listopada i poprowadził zajęcia młodzieżą klas technicznych.

Spotkanie z młodzieżą nasz gość rozpoczął od omówienia kierunków kształcenia na AGH, co było wsparte ciekawym filmem i prezentacją. Opisując promieniotwórczość przypomniał budowę atomu, jej własności, różnicę między fluorescencją i fosforescencją a także korzyści wynikające z wykorzystania energii jądrowej.
Uczniowie dość chętnie włączali się do dyskusji. Technicy klasy pierwszej zaskakiwali dobrą znajomością fizyki jądrowej. Z kolei uczniowie klasy trzeciej więcej skupiali się na osiągnięciach studentów AGH i dopytywali się o nagrodzonego medalem marsjańskiego łazika. Wszyscy mogli zobaczyć w działaniu czujnik promieniowania jądrowego i efektywne sposoby ograniczania jego wpływu.
Dla młodych techników spotkanie z wykładowcą uczelni było okazją do powiększenia swojego zasobu wiadomości, rozwoju zainteresowań a być może inspiracją do bardziej sumiennej nauki.

1.1699483663563 2.1699483628106 3.1699483627859 1699483663453