Zostań dawcą szpiku!

Coraz więcej osób jest już zarejestrowanych w Bazie dawców szpiku. Kilka lat temu nasza szkoła prowadziła szeroką akcję informacyjną oraz rejestrację dawców i otrzymała tytuł Szkoły z Życiem.

Tytuł ten został przyznany   za zorganizowanie akcji #KOMÓRKOMANIA. Nadal jednak ważne jest informowanie i zachęcanie potencjalnych dawców do rejestracji, gdyż osób potrzebujących przeszczepu jest coraz więcej. Rejestracja polega na wypełnieniu krótkiego formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Nasze dane zostaną umieszczone w rejestrze krajowym i światowym. W przypadku, gdy nasz "genetyczny bliźniak" znajdzie się w potrzebie - fundacja skontaktuje się z nami i rozpocznie się procedura pobrania komórek macierzystych. W przypadku pani Doroty Grabskiej-Reszki, dawczyni rzeczywistej, która gościła w naszej szkole, trwało to ponad pół roku, gdyż dawca musi zostać dokładnie przebadany. Samo pobranie trwało 5 godzin i nie było wielkim obciążeniem dla organizmu - pani Dorota trzeciego dnia po wyjściu ze szpitala poszła w góry. Zachęcamy wszystkich do rejestracji - Być może to tobie będzie dane uratować komuś życie!

Wszystkie informacje możemy znaleźć na stronie Fundacji DKMS - międzynarodowej organizacji non-profit zajmującej się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego.

W naszej szkole wychowawcy informowanie o znaczeniu tej formy pomocy drugiemu człowiekowi na stałe wpisali w swój program wychowawczy.

dkms dkms1 dkms2 dkms4