Aktualności

Zdrowe i bezpieczne wakacje- cz. I

  • Urszula Woźnik-Batko

W nadchodzącym tygodniu obchodzimy szkolny tydzień zdrowia. W tym roku jego hasło przewodnie to ,, Moje wakacje zdrowe i bezpieczne”. Dlatego przypomnimy wam kilka zasad jak zdrowo i efektywnie spędzić wakacje.


• Nadchodzi czas upragnionego wypoczynku, dla wielu z was był to czas kiedy spędzaliście wiele godzin siedząc w ławce szkolnej, przy komputerze, książkach, albo z telefonem w ręce. Teraz warto spędzić te dwa miesiące zupełnie w inny sposób. Najlepiej jest jak najwięcej czasu spędzać w ruchu, spacerując, jeżdżąc na rowerze lub uprawiając inne dziedziny sportu.
• Warto spędzać czas na łonie natury, skorzystać z dobrodziejstwa jakie daje nam przyroda, natura, las. Jest to najlepszy sposób odreagowania stresów i zmęczenia psychicznego które towarzyszyło nam w ciągu roku szkolnego.
• Pamiętajmy, aby ograniczyć korzystanie z telefonu, komputera, Internetu i innych urządzeń ekranowych, aby odpoczęły nasze oczy, nasz mózg i układ nerwowy oraz aby wzmocniły się mięśnie i kręgosłup.
• W wakacje będzie wiele okazji do opalania się i przebywania na słońcu. Pamiętajmy
o zagrożeniu groźnym nowotworem skóry, jakim jest czerniak złośliwy. Pobyt na słońcu zwłaszcza w godzinach, kiedy promieniowanie jest największe tzn. od 11 do 16 bardzo zwiększa ryzyko poparzenia skóry, co w konsekwencji może doprowadzić do nowotworów skóry. Opalając się na słońcu korzystajmy z kremów z filtrami UV, stosujmy nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne, unikajmy wielogodzinnego opalania się.
• W upalne dni warto przypomnieć o konieczności picia dużej ilości wody, najlepiej niegazowanej, aby uniknąć odwodnienia. Powinniśmy spożywać świeże, lekkostrawne posiłki złożone przede wszystkim z warzyw i owoców. Kupując posiłki w lokalach gastronomicznych, a zwłaszcza lody, unikajmy miejsc, w których nie są zachowane podstawowe zasady higieny. Można wtedy łatwo zarazić się salmonellą lub innymi bakteriami.
• Przebywając na łonie przyrody możemy narazić się na ukąszenie przez kleszcze, które roznoszą groźne choroby takie jak borelioza lub kleszczowe zapalenie mózgu.
W związku z tym warto chronić się poprzez zastosowanie odpowiednich preparatów odstraszających kleszcze, nosić nakrycia głowy i ubranie z długim rękawem. Po przyjściu do domu należy dokładnie oglądnąć ciało i sprawdzić czy nie mamy wbitego kleszcza, którego należy natychmiast usunąć.
• Wakacje to także okazja do kąpieli w różnych zbiornikach wodnych. Pamiętajmy, aby unikać dzikich, niestrzeżonych kąpielisk pełnych niebezpiecznych mikroorganizmów. Korzystajmy z kąpielisk strzeżonych i miejsc przeznaczonych do kąpieli. Sprawdzajmy komunikaty sanitarne, które podają w których miejscach woda w zbiornikach czy rzekach jest zdatna do kąpieli. W przeciwnym wypadku możemy się narazić na zakażenie groźnymi bakteriami lub innymi mikroorganizmami, które bardzo szybko rozwijają się w wysokiej temperaturze wody.
Agata Kęsek-Olesek

 

Kontakt

Rekrutacja

Życie szkoły