Edukacyjna Sieć Antysmogowa

W bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu Edukacyjna Sieć Antysmogowa.

ESA to projekt edukacyjno-informacyjny na rzecz czystego powietrza, realizowany już przez setki placówek edukacyjnych z całej Polski. W ramach projektu podejmowane są liczne działania informacyjne na temat smogu, jego konsekwencji zdrowotnych, a także przekazywane istotne wskazówki, co każdy z nas może zrobić aby jakość powietrza którym oddychamy była lepsza. Codziennie idąc do szkoły możemy zobaczyć, jaka jest u nas jakość powietrza: umożliwia to (otrzymany i zainstalowany bezpłatnie) miernik stężenia pyłów zawieszonych, wskazujący bieżącą ilość tzw. PM 2,5 w powietrzu. Na stronie esa.nask.pl możemy też sprawdzić pomiary archiwalne, oraz analizować stan powietrza w naszej okolicy. Odbywające się zajęcia dydaktyczne służą zwiększeniu świadomości uczniów, rodziców oraz nauczycieli na temat szeroko pojętej edukacji ekologicznej oraz zdrowego trybu życia. Projekt (w ramach obecnej umowy) będzie realizowany przez 24 miesiące.

Koordynator Projektu ESA

Waldemar Wolski