Husaria - Duma Polski

W poniedziałek 20 lutego 2023 r. klasa II tmm uczestniczyła w ciekawej i nietypowej lekcji historii. Podsumowaniem wojen XVII wiecznych w Polsce była lekcja poświęcona husarii: „Husaria – Duma Polski”.

Uczniowie przedstawili zadane przez panią A. Łuczak ciekawe prezentacje o wojsku polskim w 17 wieku, uzupełnione urywkami filmów historycznych, pokazujących szarże polskiej husarii. Najciekawszym momentem lekcji było wkroczenie do klasy ucznia w zbroi husarskiej. Kacper Pieronkiewicz – uczeń klasy II tmm samodzielnie wykonał w domu elementy zbroi, dopasowując je do swojego wzrostu. Przed lekcją założył ją na siebie. Kacper omówił uzbrojenie i wyposażenie polskiego husarza. Odpowiadał też na pytania kolegów. Tak ucharakteryzowany odwiedził inne klasy, m.in. 4 tmm, która akurat przygotowywała się do omawiania „Wesela”. Starsi koledzy od razu jednak skojarzyli epokę, w której spotkać można było husarzy, rozpoznali elementy stroju kojarzące się z sarmatyzmem, przypomnieli sobie, że barok, romantyzm i Młoda Polska mają z sobą wiele wspólnego. Pomysł młodszego kolegi wzbudził ogromny podziw i zainteresowanie (został nawet poproszony o wspólną fotografię przez Brzydkie Kaczątko ;-) ).

2023 02 20 husaria 2 2023 02 20 husaria 4 2023 02 20 husaria 6 2023 02 20 husaria 12 2023 02 20 husaria 13