Podsumowanie XIV Tygodnia Zdrowia

Tematem tegorocznej XIV edycji Tygodnia Zdrowia było hasło: DBAJĄC O ŚRODOWISKO – DBAM O ZDROWIE SWOJE I INNYCH. Uczniowie przygotowali wiele plakatów, które informowały nas o tym, jak zanieczyszczenia wpływają na nasze zdrowie i w jaki sposób możemy minimalizować to szkodliwe oddziaływanie.

Wszystkim została przedstawiona prezentacja na temat aktualnych, najgroźniejszych dla naszego zdrowia zagrożeń środowiska. Zwrócono w niej szczególną uwagę na problem zanieczyszczeń powietrza, w tym na zjawisko smogu, które zwiększa ryzyko zachorowania na wiele współczesnych schorzeń cywilizacyjnych, a do którego w znacznym stopniu przyczyniamy się my sami. Poruszała ona też problem obecnego wszędzie plastiku i mikroplastiku a także zagrożeń związanych ze skażeniami wód i gleb.
Po prezentacji uczniowie sami w formie mini-plakatu wskazywali „Co robi człowiek, który dba o środowisko”. Pozwoliło nam to na wypracowanie wielu cennych wskazówek, co robić, aby poprawić stan naszego otoczenia, a tym samym zmniejszyć oddziaływanie zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Doszliśmy do wniosku – po co narzekać, że wciąż wokół nas słyszymy, o coraz młodszych osobach, które chorują i umierają czy o długich kolejkach do lekarzy – lepiej poznać przyczyny i nauczyć się z nimi walczyć.
Na podstawie wielu przygotowanych materiałów i zdobytej wiedzy mogliśmy opracować kilka infografik na organizowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach obchody Światowego Dnia Zdrowia 2022, które w tym roku 7 kwietnia - równo miesiąc po naszym Tygodniu Zdrowia - prowadzone były pod bardzo podobnym hasłem: „Nasza Planeta, Nasze Zdrowie”.
W czasie Tygodnia Zdrowia odbyły się dwa konkursy. W Konkursie Wiedzy o Zdrowiu zwyciężyła Emilia Starzec z klasy 2 TH, miejsce drugie zdobyła Izabela Piegza z 2 TH a trzecie miejsce ex-equo Damian Dzidek z 3 TMM oraz Magda Motyka z klasy 3 TŻ.
Drugi konkurs to Konkurs Plakatowy prowadzony razem z Biblioteką Szkolną, w którym uczniowie na podstawie informacji uzyskanych z książek i czasopism z naszej biblioteki przygotowali plakaty dotyczące zdrowia. Tu najlepszą okazała się praca Magdaleny Kani z klasy 1 TH, miejsce drugie otrzymała praca wykonana przez Julię Bielę i Emilię Starzec z klasy 2 TH a trzecie miejsce plakat Natalii Liszki z 3 TG4.
Zwycięzcom gratulujemy!

278718645 564953394895691 2551586306304944588 kopian