1 MARCA - Narodowy Dzień Pamięci " Żołnierzy Wyklętych"

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który został ustanowiony w 2011 r. świętem państwowym.

Jego celem było uhonorowanie i przypomnienie tragicznych losów żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Prezydent Lech Kaczyński, który podjął inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia tego dnia pamięci w lutym 2010 r. napisał: Ten dzień ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie ojczyzny”Wyklęci – to ci, którzy nie uznali końca II wojny i z bronią w ręku wystąpili przeciw drugiemu, obok nazizmu, zaborczemu totalitaryzmowi, jakim po zakończeniu wojny okazał się komunizm. Komuniści zamierzali zniszczyć tę najbardziej radykalną i patriotyczną część polskiego społeczeństwa. Chcieli też zatrzeć ślad po niej  na zawsze. Do tej pory nie wiadomo, gdzie pochowano ciała wielu z nich, pomordowanych w okrutny sposób. Nie udało się im jednak tego dokonać. Dziś wiemy, że byli to ludzie szlachetni, wspaniali żołnierze, podporządkowani hierarchii i uznający dyscyplinę, oddani ojczyźnie i wierni do końca swoim ideałom. Po latach przywraca się pamięć o nich. „Naród, który traci pamięć, traci sumienie” - pisał Zbigniew Herbert. My również nie chcemy pozwolić, aby o nich zapomniano.  Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.Dbając o wychowanie naszej młodzieży w duchu wartości patriotycznych jak również, aby uczcić pamięć o Żołnierzach Wyklętych biblioteka szkolna przygotowała okolicznościową wystawę promującą literaturę na temat historii Polski okresu powojennego podziemia antykomunistycznego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się również z czasopismami i broszurami poświęconymi Żołnierzom Wyklętym, które Nasza Szkoła pozyskała z Instytutu Pamięci Narodowej. W dniu 2 marca uczniowie z klasy 2Tmg w szkolnym radiowęźle poprowadzili audycję pt. „ Żołnierze Wyklęci – niezłomni bohaterowie” przeplataną utworami muzycznymi z tego okresu. Jeśli chcecie poznać poruszające historie i losy " Żołnierzy Wyklętych" biblioteka szkolna przygotowała na ten temat liczne propozycje książkowe, które czekają  na Was w bibliotece. Zapraszamy!

6aacd03b8ff242649f5a14bc495f9eba

7a736489207b4103ac1a6ed18d5d97bf