Wspomnienie śp. Ryszarda Judasza

Z tradycją w nowoczesność – to hasło od wielu lat przyświecające naszej Szkole, która w tym roku świętować będzie jubileusz 125 lat szkolnictwa zawodowego w Sułkowicach.

Pamięć o tradycjach kowalskich przekazywana jest młodym pokoleniom w różny sposób, ogromne zasługi ma tutaj działającą w strukturach Gminnej Biblioteki Publicznej Izba Tradycji, którą przez ponad 10 lat prowadził zmarły niedawno pan Ryszard Judasz, przekazujący odwiedzającym swoją wiedzę na temat historii naszego regionu, w tym także ponad stuletniej historii naszej szkoły.

Nie każdy jednak pamięta, że był on przez jakiś czas jej pracownikiem i nigdy o tym nie zapomniał, dlatego zależało mu, żeby tradycja i historia naszej sułkowickiej szkoły była pielęgnowana. Także w tym roku udostępnił materiały do dwóch części okolicznościowej prezentacji z okazji 50 urodzin naszego  miasta, w której nie mogło zabraknąć informacji o szkole a także o przypadającym 125-leciu jej istnienia. Często podkreślał w swoich wypowiedziach, jak ważny dla rozwoju miejscowości był fakt, że powstała tutaj szkoła zawodowa. Nie przepuścił żadnej okazji, by wspomnieć o sukcesach naszych uczniów czy absolwentów, np. zawsze podkreślał, że większość piłkarek ręcznych to uczennice naszej Szkoły.

W ramach prowadzonej przez niego Izby Tradycji uczniowie-wolontariusze uczestniczą w wielu organizowanych tam akcjach, ostatnio np. w spotkaniach „Czytanie łączy pokolenia”.

Chociaż szkoła przede wszystkim stara się, żeby jej oferta dydaktyczna był atrakcyjna dla jak największej liczby uczniów, i w związku z tym dostosowuje się do aktualnej sytuacji na rynku, to nadal dba o swoją historię i tradycję. W pracy z Patronami – Wojskiem Polskim, Karolem Wojtyłą, św. Janem Kantym – staramy się pokazywać uczniom wzory do naśladowania. Postać pana Ryszarda Judasza, który zmarł w pracy będącej jego pasją, do końca starał się być pomocny, zwłaszcza jeśli chodzi o przygotowywanie dokumentów i materiałów dotyczących historii, może także być dla nich przykładem.

Chociaż na pozór może się wydawać, że Izbę Tradycji i Szkołę niewiele łączy, to jednak nic bardziej mylnego. Zadaniem Izby Tradycji jest bowiem pielęgnowanie pamięci o przeszłości naszego regionu, szkoła natomiast tworzyła i tworzy historię sułkowickiej ziemi.

Ale okazuje się, że łączy je coś jeszcze, a mianowicie osoba Śp. Ryszarda Judasza, choć nie każdy o tym wie…