Aktualności

Krzyż Komandorski dla ks. J. Sadzika

  • Urszula Woźnik-Batko

20 grudnia 2023 r. uczniowie klas 5 tmm i 4 tum wzięli udział w spotkaniu poświęconym ks. Józefowi Sadzikowi. Pretekstem było odznaczenie go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski 

w uznaniu wybitnych zasług dla kultury polskiej, w szczególności na rzecz integracji kulturalnej i społecznej środowisk polonijnych oraz osiągnięcia w pracy duszpasterskiej. 

Spotkanie rozpoczął wiersz Czesława Miłosza "Do Józefa Sadzika", w którym przyjaciel duchownego napisał: Kogo na ziemi ten zaświat pocieszy, / Co jest i nie jest, zabłyśnie i ginie? /Nie w to ja wierzę. Bo twoja obecność / Tak dla mnie mocna, że zawsze prawdziwa.

I ta obecność stała się prawdziwa dla uczestników spotkania, którzy poznali biografię ks. Sadzika, jego bliską relację z matką, spotkania z przyjaciółmi, wakacje w rodzinnym domu. Słuchając fragmentów jego listów mogliśmy przejść przez Tołbową ławę, Skubierzówkę, Safarcyną ławę, dróżką do jego domu. Mogliśmy także zauważyć zmiany, jakie zaszły w Sułkowicach, oglądając zdjęcia z I Komunii św. czy z pogrzebu.

Słuchając słów, które ks. Sadzik zapisał prawie pół wieku temu: Mamy dzisiaj ogromne poczucie wolności osobistej, nigdy człowiek nie miał tak wielkiej świadomości, że jest wolny, a jednocześnie [zdajemy sobie sprawę], jak wiele jest zniewolenia. Jesteśmy zniewoleni poprzez prasę, poprzez propagandę, poprzez reklamę, poprzez mnóstwo innych rodzajów [uzależnienia], które są misterniejsze niż przedtem. - uczniowie stwierdzili, że nie straciły one nic ze swej aktualności. A źródłem zadumy i refleksji stały się słowa:  Wiemy, że każdy z nas popełnia błędy i ma swoje wady. Człowiek uczciwy nie może powiedzieć, że ich nie ma.(...)Wszędzie kryje się dobro. Zapytajmy się, czy tak w stosunku do drugich ludzi postępowaliśmy, żeby umieć to znaleźć? [...]

Ale znalazł się także czas na uśmiech, jak chociażby wtedy, gdy wysłuchaliśmy anegdotki opowiedzianej przez poetę ks. Janusza Stanisława Pasierba: Idealny porządek na biurku. Jak zawsze. Ład był istotnym elementem jego stylu. Zawsze starannie ubrany, elegancki. Tylko ostatnio, po wakacjach, chodził w jakiejś jasnej koszuli czy bluzie, wypuszczonej na spodnie. "Cóż ty teraz tak chodzisz, pytałem się, jak jakiś Tołstoj". "A to, wiesz - odpowiedział - mniej widać, że się przytyło".

Tej części spotkania towarzyszyła prezentacja przygotowana przez panią Urszulę Woźnik-Batko. Po niej pani Katarzyna Piwowarska-Piechota opowiedziała o odznaczeniach państwowych oraz o partiach politycznych w czasach, w których żył ksiądz Sadzik i dziś.

Każdy uczeń opuścił spotkanie z zadaniem: zainteresować przynajmniej dwie osoby postacią ks. Józefa Sadzika. Bo pomimo tego, że mamy ulicę ks. Sadzika, a jego imię nosi Gminna Biblioteka Publiczna w Sułkowicach, to jego postać wciąż jest nie dość doceniana.

2023 12 20 Sadzik 2023 12 20 Sadzik2 2023 12 20 Sadzik3 2023 12 20 Sadzik4 2023 12 20 Sadzik5

Czesław Miłosz
DO JÓZEFA SADZIKA

Jakże tak można, pośrodku rozmowy
Zniknąć i nawet nie powiedzieć: "wrócę"
I dom od razu mieć wieloechowy
Skąd żadnej wieści, tylko szum zakłóceń?

Tak szczerze, to nam obce i Piekło i Niebo,
I Pola Elizejskie i Nirwana.
A nie ma przewodnika dostojnego
I mapa lądów nie narysowana.

Ogromny gmach bez murów i podłogi,
Loty umarłych z krzykami jaskółek,
I wszystkich plemion ukochane bogi
I relikwiarze wypalonych królestw?

Zgiełk nawoływań, labirynt narzeczy,
Porysowane znakami jaskinie?
Kogo na ziemi ten zaświat pocieszy,
Co jest i nie jest, zabłyśnie i ginie?

Nie w to ja wierzę. Bo twoja obecność
Tak dla mnie mocna, że zawsze prawdziwa.
I chociaż nie wiem, co jest czas, co wieczność,
Ufam, że słyszysz ten głos, który wzywa.

Zmień moje życie. Trzeba mi pomocy,
Tak jak dawałeś, radą i modlitwą.
Wymawiam imię przebudzony w nocy,
Leżę i czekam, aż widziadła znikną.

Żywi z żywymi zanadto złączeni
Żebym uznawał moc zamkniętych granic
I nad podziemną rzeką, w państwie cieni
Zgodzić się ciebie, żywego, zostawić.

Niech triumfuje Świętych Obcowanie
Oczyszczający ogień, tu i wszędzie,
I co dzień wspólnie z martwych powstawanie
Ku Niemu, który jest i był i będzie.

 

Kontakt

Rekrutacja

Życie szkoły